Po valiutos pasikeitimo Lietuvoje su atėjusiu euru kartu atkeliavo ir itin puikios sąlygos nekilnojamojo turto sektoriui. Itin aukštos, europietiškos būstų ir patalpų nuomos kainos, aktyviai statomi ir parduodami nauji butai Vilniuje Naujamiestyje, Kaune Žaliakalnyje ir kituose didmiesčiuose bei aukštos trumpalaikės nuomos kainos. Žymiai pakilus kainoms, deja, kovoti su šiuo įvykių beveik neįmanoma, ypatingai tai liečia didmiesčius, mat gyvenamoji vieta yra esminis būtinas dalykas, todėl studentų ir turistų kupini didmiesčiai tiesiog verda nuo įtempto ritmo. Pakilusios kainos turi tiek savų pliusių, tiek ir minusų, todėl nutarėme Lietuvos būstų nuomos kainų įpatumus aptarti nuodugniau.
Europietiškos kainos už žemą kokybę
Be abejo, aukštos kainos rinkoje sudaro palankias sąlygas vystytis ir plėstis nekilnojamam turtui, daugiau žmonių nori jį įsigyti, žinodami, kad galės gauti gan nemažas papildomas mėnesines pajamas. Nekilnojamo turto aktyvumas taip pat įtakoja ir naujas statybas bei didesnes lėšas, įplaukiančias į valstybės biudžetą, todėl papildomos veiklos visuomet vertinamos labai gerai.
Deja, tiems, kurie yra ne būsto pirkėjo, o nuomininko pusėje, kainos gan dažnai nuvilia dėl keletos priežasčių. Visų pirmiausia, tai pakilusios nuomos kainos, kurios sąlyginai lyginant su kitomis europietiškomis nuomos kainomis yra vidutinio lygio, tačiau nepaisant to Lietuvos žmonių pragyvenimo lygis yra vienas mažiausių Europoje, todėl už minimalų ar net vidutinį atlyginimą dirbantiems žmonėms išsinuomoti būstą Lietuvoje yra gan sunku. Be to, reikia pastebėti ir tai, jog Lietuvoje brangios ir maisto prekės bei būsto išlaikymo išlaidos, priešingai nei Šveicarijoje ar Švedijoje, kur nors būsto nuomos kainos atrodo itin didelės, tačiau šalyje net ir minimaliausi atlyginimai lyginant su Lietuva yra gan dideli, o maisto kainos ir būsto išlaikymo išlaidos yra nedidelės.
Kitas faktorius, kad dauguma Lietuvoje nuomojamų butų yra itin prastos kokybės su senais baldais ir nesandariomis vėsiomis patalpomis. Tokių butų kainos pakilo vos ne dvigubai, tačiau kokybės ir kainos santykio čia visai nėra. Vėl palyginkime situaciją su kitomis Europos šalimis – Švedijoje ir Šveicarijoje tokių butų tiesiog nebėra, jie yra laikomi visiškai nepalankiomis gyvenimui sąlygomis, todėl patys prasčiausi butai yra tokio lygio, kaip Lietuvoje esantys geros būklės būstai. Todėl, nors kainos tapo europietiškos ir aktyviai vystosi rinka, tačiau galima drąsiai teigti, jog kokybės atžvilgiu Lietuva turi dar kur patobulėti.