Nors pasaulinės įžymybės, aktorės, gražuolės, modeliai dažnai didžiuojasi savo puikiais apgamais virš viršutinės lūpos ar kur nors kitur matomoje vietoje, o kai kurios net užsiklijuoja dirbtinį, tačiau daugumai žmonių apgamu salinimas atrodo labiau pageidautina veikla negu jų palikimas. Iš tiesų, apgamas yra šiek tiek supiktybėjusi mūsų odos forma, kuri pavirsta kitokia, kai laikui bėgant iš paprastos odos atsiranda pūpsantis juodas ar rudas apgamas.
Kodėl verta pasilikti?
Dažnas iš mūsų, turėdamas apgamų, svarsto, ar verta juos pašalinti, ar geriau pasilikti. Yra įvairių nuomonių. Kai kurių apgamų šalinti nerekomenduoja net specialistai. Medicina visada laikosi taisyklės, kad nėra būtina operuoti ir gydyti viską, kur gali kada nors būti potencialas kažką daryti. Netgi protinių dantų, jeigu jie nesugedę, galima nerauti, pakanka tik juos nuolat stebėti. Taigi ir apgamai, kai jie yra visiškai nepavojingi, gali būti palikti. Kam be reikalo į kūną leisti narkozę, padaryti žaizdas, kam traumuoti organizmą. Taip masto daug šiuolaikinių profesionalių medikų ir jie, žinoma, yra visiškai teisūs. Nėra jokio tikslo, dėl ko reikėtų šalinti visiškai nepavojingus mažus apgamus, esančius tokiose vietose, kur nei estetiškai netrukdo, nei fiziškai už kažko kliūtų. Taigi, jeigu jūs turite apgamų, kurie niekada niekam nekrito į akį, netrukdė niekam, tai tokių apgamu salinimas yra tikrai nebūtinas dalykas. Jeigu imtume gydyti iš operuoti viską, kas kada nors galėtų turėti grėsmę, tai neišeitume iš ligoninės nė vienai diena.
Kodėl verta šalinti?
Tačiau yra tokių apgamų, apie kurių šalinimą verta pagalvoti. Indrė sako, kad jai labai palengvėjo, kai ji pagaliau pašalino ilgai trukdžiusį apgamą. „Turėjau didelį atsikišusį apgamą ant peties, būtent ant dešinio. Ar nešdavausi rankinę ant peties, ar kuprinę užsidėdavau – visada visos šleikos kliūdavo už šito nelaimėlio, tarsi būtų koks užburtas ratas. Vieną dieną pasiryžau nueiti pas chirurgą. Jis apžiūrėjo, įvertino, pasakė, kad kol kas tikrai apgamas nėra piktybinis. Tačiau kartais būna, kad jie užkliudomi, nudreskiami tampa piktybiniais, atsiranda vėžio ląstelių. Nenorėjau, kad taip nutiktų ir man. Jis pasiūlė pašalinti apgamą ir aš iškart sutikau. Dabar jaučiu didelį palengvėjimą, kai to apgamo jau seniai nėra“, – sako Indrė. Medikai sako, kad piktybinio apgamo paprastai šalinti negalima, tada jau reikia taikyti ir kombinuotą gydymą, tačiau didelius, kliūvančius apgamus šalinti lazeriu galima ir rekomenduojama.